PÉTANQUE - Rozhovor s...

Michal Habásko

Michal s Dášou Michal s Tansy

Ahoj Michale,
zastavím se hned u tvého slavného fotbalového příjmení Habásko – nelákaly tě taky ty ostatní populárnější sporty než petanque (narážím mj. na tvou mailovou adresu, která v názvu obsahuje i slovo hokej:)
MH:"Táta hrál fotbal, ty ho znáš? :-) Ok, četl jsem tu knížku jednou.. Lákaly, a stále je mam rád. Hrál jsem hokej a teď pískám. Petanque pro mě není sport č.1, ale jeden z těchto sportů."

Navíc ještě do loňského roku se turnaje v HB hrály vedle fotbalového hřiště. Proč se vlastně zvolila Jihlava – a je to natrvalo nebo dočasně?
MH:"Hlavní důvod je přístup okolí. V Jihlavě jsou jasně dány pravidla, za kterých tam můžeme být a zázemí je ideální. V Brodě to stálo za prd... Doufám, že dočasně, vše je v jednání!"

Loni ve Slavkově jsem si zahrál v trojici mj. s Evou Pacasovou (původně z Ocelových koulí) a zaslechl jsem něco o vašem příbuzenském vztahu – je pravda, že tě přivedla ke hře?
MH:Evě patří všechny díky!!! Je to moje teta a petanque mě naučila. Ocelové koule? Co to je? :-)

V současné době se nacházíš v Belgii odkud pravidelně sleduješ petanquové dění u nás, můžeš k tomu něco bližšího?
MH:Sleduji petanque dění všude, nejenom u nás. V podstatě se tady nudím a občas si chodim zahrát do jedné z hal. Školy je málo a volného času spousta. Hrát chodim tak 3x do týdne.

Belgie je známa obrovským množstvím pivovarů – jak vychází srovnání tamnějších piv s těmi našimi?:)
MH:Ze začátku se s tim pivem moje zažívání nekamarádilo. Teď už jsem si zvykl, ale preferuji slabší, české..

Jak ses vlastně dostal do VV ČAPEK – našeho vrcholného orgánu a jak hodnotíš uplynulý rok?
MH:Blbej nápad (ne můj), ostuda (i moje) - No comment!!!

Letos jsi vyhrál tři turnaje – Cetrope Slovinsko s Koreši, Koule přišly včas s Markem Soboličem a Zahradu Vysočiny s Margitou Malou – můžeš tyto tři úplně rozdílné turnaje nějak porovnat?
MH:Ve Slovinsku s Koreši to bylo srandovní. Po 3 kole (kdy jsme měli 2 prohry a pořád pršelo) se váhalo, zda to vůbec dohrajeme. Pak postup z 29.místa a naše hra byla lepší a lepší.
S Margitou hraju moc rád, je s ní sranda, ona je super.
A s Markem to je taky fajn, až na to, že je to děsnej nervák. :-)


Jak vzpomínáš na zápas o postup do osmičky na finále MČR trojic v Poděbradech, kdy jste prohrávali 0:8 a pak ještě 1:9 s Valšovicemi a dokázali jste to ještě otočit? A co další zápasy?
MH:Tak jak jsme hráli tam, bylo super.. Co se dělo pozdějc, byl průser. Bylo to pro mě zklamání, ale později jsem se dověděl, že to vše DOBŘE DOPADLO.
A jak na to vzpomínáš TY? :-D


Tahle otázka bude nejvíc zajímat asi jenom mě, ale – jakou značku , typ, rozměry a hmotnost koulí používáš a jak seš s nimi spokojený, příp. jestli jsi zkoušel i nějaké jiné a s jakým výsledkem?
MH:Radši bych si koupil nějakou lepší značku rukou. O koulích to neni. Mam OBUT match 120; 75/690 a klidně si koupim jiné.

Můžeš jmenovat oblíbené spoluhráče se kterými se ti hraje nejlíp?
MH:Uplně jasně Jiří Koreš st. a užívám si turnaje Michalem Soboličem. Mám rád klidné spoluhráče, protože já klidný nejsem. Samozřejmě nejradši hraju s Radkem..

Co bys chtěl vzkázat hráčům petanque do příštího roku?
MH:Že se hraje do třinácti...

Dík za rozhovor!